Çiçek Nedir?

Çiçek nedir dediğimiz zaman bir insan yaşamı bakımından hem nezaket, hem de duygu ve hislere tercüman olan doğallıktan söz ediyoruz demektir.

İnsanlar çiçekleri ekonomik olarak ticari meta olarak görebildikleri gibi evlerini, ofislerini, bahçelerini, balkonlarını güzel hale getirmeye çalışırken yani yaşamsal mekanlar da güzellik ve huzur ararken amatörce de bu işe merak salmışlardır.

Bizde ana başlıklar altında kapalı yerlerde çiçek yetiştirme, kaktüs ve sukulentlerden, soğanlı çiçeklerden, evde yada bahçede fidan yetiştirmeden, tabak bahçesinde ve teraryumda çiçek yetiştirme, bahçe ve balkonlarda çiçek yetişmekten söz etmeden geçemeyiz. Çiçek yetiştirmek çok hoş bir vakit değerlendirme yöntemidir. Saksıda küçücük bir bahçede, balkon kenarlarında da olsa çiçek yetiştirmek onların topraklarını kabartmak, gelişmelerini görmek mutluluk verir insanlara. Kentlerde yeterli yeşil alanlarının olmaması eksikliğini evlerde yetiştirilen birkaç saksı çiçekle gidermeye çalışan insanlar bu konuda hem ruhi dinginlik hem de güzelliklere kendileri için olsa bile katkıda bulunmaktadırlar.

Hiç birisine çiçek hediye ettiniz mi? Eğer ettiyseniz, çiçeği verdiğiniz kişinin yüzündeki gülümsemeyi, gözlerindeki parıltıyı görmüş ve yaşadığı sevinci görmüşsünüz demektir. Bu sevinci bize çiçekler yaşatır. Hangimiz bir parkın içinden geçerken oradaki renk renk çiçekleri ya da bir çiçekçinin sepetindeki sarılı, kırmızılı, mavili çiçekleri görüp de hoşlanmayız? İlkbaharda açan bembeyaz erik, pembe pembe çağla çiçekleri görünce içimizde bir kıpırtı bir sevinç uyanmaz mı? Yakınlarımız, sevdiklerimiz ve hatta hiç tanımadığımız kimseler tarafından bize verilen bir demet hatta bir adet çiçek sundukları zaman mutlu olmaz mıyız? Biz sevdiklerimize sevindirmek için çiçek götürmez miyiz?

Çiçekler bizi mutlu eder. Üstelik öylesine çok ve çeşitlidir ki bu mutluluklar… Yemyeşil yaprakların arasında açan çiçekler ister kırmızılı, mavili, sarılı renk renk isterlerse renksiz, yalnızca beyaz olsun; ister baygın kokulu ister kokusuz olsun; ister pahalı bir buket olsun isterse bir demet kır çiçeği olsun çiçeklerin her türlüsü bizleri mutlu etmeye yeter, duygulandırır ve mutlu eder. Çiçekler hem üzüntüde hem sevinç ortamlarının ayrılmaz parçalarıdır. Hem doğumda, hem ölümde hem de sosyal yaşamın içinde birçok yerde kullanılması neredeyse zorunludur. Kız istemeye giderken çiçek götürülür, yeni bir eve giderken çiçek götürülür her özel insani ilişkilerde çiçekler kullanılır. Örneklersek sevgililer günü, ya da anneler günü, doğum günü, açılışlarda, duruma uygun olan çiçek göndermek ya da götürmek zorunluluğu vardır. Özür dilemek gerektiren durumlarda da çiçekler kullanılır.

Çiçek

Bir çiçek tohum üreten bir bitki üreme parçasıdır. Çiçek ve meyve üretmek Bitkiler angiospermleri denir. Orada angiospermlerin 300.000 'den fazla türü vardır ve bunların çiçek ve meyvelerin önemli ölçüde değişebilir. Çiçek ve meyve bitki türlerinin belirlenmesi için en kullanışlı özellikleri arasındadır.

Birçok modern kültürlerin çiçekler çekici düşünün, alimler ve binlerce yıldır çiçekler ile hayran edilmiştir. Dioscorides, birinci yüzyılda Yunan hekim, bitki, De Materia Medica üzerindeki en etkili erken kitap yazdı. Bu bitkilerin tıbbi kullanımları hakkında ilk metin oldu ve bitkiler ve çiçekler birçok diyagramları içeriyordu. Kitap diğer hekimler belirli bir hastalık için hastalarına reçete bitki türlerinin belirlememize yardımcı oldu. De Materia Medica 1.500 'den fazla yıl için botanik üzerinde önemli bir referans (bitki çalışması) kalmıştır. 1700'lerin yılında İsveçli botanikçi Carolus Linnaeus botanik alanında devrim. Onların çiçek ve meyve morfolojisi (şekli ve yapısı) göre bitki çiçek gönder türlerinin sınıflandırılır. Modern botanikçiler yaptığı sınıflama sistemine güvenmeye devam ediyor.

Yukarı 1700'lerin sonu kadar, insanlar güzel renkler ve tatlı kokuları ile çiçekler insanlar lütfen Allah tarafından yaratıldığını inanıyordu. Ancak, Alman botanikçi Christian Konrad Sprengel bu görüşe itiraz etmiştir. O çiçek özellikleri (şekil, renk, koku) üreme kendi yöntemi ile ilgili olduğunu düzenledi. Sprengel kâşif Doğa Secret 1793 yılında çiçek kuramını yayınladı. Yaygın olarak kendi zamanında kabul edilmese de, Sprengel görüşlerini yakında bilimsel doğru kabul edildi.

Mimar Sinan Mahallesi, Çavuşbaşı Caddesi No:4/A Çekmeköy, İstanbul 0216 326 4549